Uygunsuzlar- Adam Braver, Kitap Yorumu(4. Gün)

Uygunsuzlar- Adam Braver


Sayfa Sayısı: 304
Feniks Kitap
20 tl


Aktör Eli Wallach sık sık Marilynle birlikte New Yorkta sokakta yürüdüğünü ve aniden kimsenin onu tanımadığını fark ettiğini anlatır. Ne tuhaf. New York için bile. Ama Wallach bunu Marilyne söylediğinde, Marilyn bunun hiç de tuhaf olmadığını söylemişti; Marilyn yalnızca fark edilmek istediğinde görünürdü. Marilyn, bu iddiasını kanıtlamak için Wallacha durup izlemesini söyledi. Derin bir nefes aldı, başını yana çevirdi ve kollarını serbest bıraktı. Saçlarını geriye atıp tekrar yürümeye başladı. Teninin tonu yumuşadı, kalçaları salınmaya başladı. Saçlarının sarısı sıra dışı bir parlaklığa büründü. Aralık bıraktığı dudaklarının rengi kan kırmızıya dönüştü. Ve bir animatörün elinden çıkmış gibi, tüm bedeni abartılı bir şekle girip yıldız gibi parlamaya başladı. Saniyeler içinde etrafı sarıldı. Caddenin karşı kaldırımından insanlar koşmaya başladılar. Fotoğraf makineleri ona doğruldu. Taksiler yavaşladı, yolcuları pencerelere yaslanıp dikkatle Marilyni izlediler." 
Marilyn Monroe Hollywood tarihinin unutulmaz figürlerinden birisidir. Hatta özel yaşamının sinemadaki efsanevi çalışmalarını gölgede bıraktığı söylenir. Adam Braver, Marilynin hayatındaki önemli anlarını, çocukluğundan başlayarak Joe DiMaggio ve Arthur Miller ile evliliğini, Lee Strasberg ile Actor Studiodaki çalışmalarını ve trajik sonunu biyografik romana başarı ile aktarmıştır. 
Bol ödüllü yazar Adam Braver, Mr. Lincolns Wars, Divine Sarah, Crows Over the Wheatfield ve November 22, 1962 adlı kitapların yazarıdır. Çalışmaları Harvard Review, Tin House, Dœdalus, Ontario Review, Normal School ve West Branch gibi dergilerde yayınlandı. Yazar Rhode Islandda yaşamaktadır.

Kitap Yorumu

   “ Marilyn Monroe hep istenen kadın olacaktı, sahip olunan değil.” Bu cümle sanırım kitabın kilit noktası. Marilyn Monreo, ünüyle, oynadığı filmlerle, yaşadığı görkemli hayatıyla herkesin gıptayla baktığı bir isim. Hata kıskançlık duyduğu. Ama o hayatın içinde neler yaşadığı ise bir muamma. En azından benim için öyleydi.
   İsmini hep duyduğum birinin hayatını okuma düşüncesi beni çok heyecanlandırmıştı. Çünkü kendisiyle ilgili geniş bir bilgim yoktu. Tam anlamıyla bir biyografi değildi ama Adam Braver, onun hayatından kesitleri sunmuş bize. Farklı ağızlardan yazdıklarıyla okudum Marilyn Monroe’yu.
   Her ne kadar tarihi sıraya göre anlatılsa da zaman zaman kimin anlattığını bilemediğimden sıkıntı yaşadım okurken. Hayatına giren insanları da tanımadığım için yaşadım sanırım bu sıkıntıyı. İlk yarısında daha çok hayatıyla ilgili şeyler okurken ikinci yarısında kitabın filmi olan “Misfit” film setine gidiyoruz.
   Ünlü olmak, güzel olmak, aranılan kadın olmak yetmiyormuş onu anladım. Marilyn Monroe şöhretinin zirvesindeyken bile sevgi ve ilgi eksikliğini hisseden bir kadınmış. “Misfit” çekimleri sırasında bunu çok net görüyoruz. Zaten bu da onun son filmi oluyor.
   Biyografi severseniz ya da birinin hayatına dokunmak isterseniz bu kitap tam size göre. İlginç bir kişilik Marilyn Monroe. Hatta bir de Frank Sinatra’nın da dahil olduğu kısımlar var. Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Benim puanım ise;


Son olarak çekilişimiz devam ediyor, katılmayı unutmayın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI