Daha- Hakan Günday, Kitap Yorumu ve Çekiliş(1. Gün)

8. blog turumuzda Doğan Kitap etiketiyle çıkmış olan Daha kitabını konuk ediyoruz. İlk günde kitap tanıtımı ve yorumu ile sizlerleyim. Keyifli okumalar :)


Kitap Tanıtımı


Sayfa Sayısı: 420
Doğan Kitap
27 tl


Siz bu cümleyi okurken, bir yerlerde insanlar, ülkelerindeki savaş, açlık ve yoksulluktan kaçmak için sonu zifiri bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor. Ancak bu hikâye o kaçak göçmenlerle değil, onları kaçıranlardan biriyle ilgili. Adı Gazâ. Babası bir insan kaçakçısı, Gazâ da onun çırağı. Henüz 9 yaşında. Yani, hayata ve insana dair, öğrenmemesi gereken ne varsa, hepsini öğrenecek yaşta.

"Doğu ile Batı arasındaki fark, Türkiyedir. Hangisinden hangisini çıkarınca geriye Türkiye kalır, bilmiyorum ama aralarındaki mesafe Türkiye kadar, ondan eminim. Ve biz orada yaşıyorduk. Her gün politikacıların televizyonlara çıkıp jeopolitik öneminden söz ettiği bir ülkede. Önceleri çözemezdim ne anlama geldiğini. Meğer jeopolitik önem, içi kapkaranlık ve farları fal taşı gibi otobüslerin, sırf yol üstünde diye, gecenin ortasında mola verdiği kırık dökük bir binanın ada ve parsel numaralarıyla yapılan çıkar hesapları demekmiş. 1.565 km uzunluğunda koca bir Boğaz Köprüsü anlamına geliyormuş. Ülkede yaşayanların boğazlarının içinden geçen dev bir köprü. Çıplak ayağı Doğuda, ayakkabılı olanı Batıda ve üzerinden yasadışı ne varsa geçip giden, yaşlı bir köprü. Kursağımızdan geçiyordu hepsi. Özellikle de, kaçak denilen insanlar… Elimizden geleni yapıyorduk... Boğazımıza takılmasınlar diye. Yutkunup gönderiyorduk hepsini. Nereye gideceklerse oraya… Sınırdan sınıra ticaret… Duvardan duvara…"


Kitap Yorumu


   Okuduğum ilk Hakan Günday kitabı “Daha”. Ama son olmayacak bundan kesinlikle eminim.
   Son günlerde sıklıkla karşılaştığımız bir olay insan tacirliği ya da umut tacirliği. Batan gemiler, kaybedilen onlarca hayat, sınır dışı edilme çilesi, korkuyla bakan gözler ve de ömür boyu hatıralardan çıkmayacak anlar… Peki bunların arka planındaki isimler kimler? Kimler organize eder, süreç nasıl işler? İşte bunların cevabı var kitapta. Belki gerçek isimler değil ya da tamamen gerçek olaylar. Ama yine de gerçek bundan ne kadar farklı olabilir ki?
   Gaza’nın gözünden ve kalbinden geliyor kitabın satırları. İlk sayfalarında tamamen olay odağı var. Kaçakların nasıl geldiği, nasıl gideceği ve hangi şartlar altında orada kaldıklarını anlatıyor. Hem kendisinin hem de babasının nasıl insanlıktan çıktığını bir de. İkinci yarısı ise daha içe dönük. Gaza’nın yaşadığı gel-gitler ve psikolojisinin geldiği nokta işleniyor.
   Başından sonuna kadar sevdiğim bir kitap oldu ama ikinci kısmı daha önemliydi sanki benim için. İnsanların umutlarını çalanlar, onları ölümle burun buruna getirenler bunun cezasını çeksin istedim sanırım vicdanları rahat etmesin ya da.
   Başladığınız andan itibaren kolay bırakamayacağız bir kitap “Daha”. Hem konusuyla hem de akıcı anlatımıyla ilk sayfalardan itibaren sizi içine alacak. Bu kitaba bir şans vermelisiniz bence. Şimdiden keyifli okumalar dilerim size :)Ve de çekiliş için ;

       * Çekiliş sonucu facebook sayfamızda açıklanacaktır.a Rafflecopter giveaway

10 yorum:

 1. İlk defa bir kitap blogunda çekilişe katıldım. Herkese bol şans. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bol şans Elif Hanım, bizi takip etmeye devam edin :))

   Sil
 2. Tüm şartları yerine getirdim. herkese bol şans
  Munise Zengin Güven
  munise_g@yahoo.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bol şans dilerim Munise Hanım, bizi izlemeye devam edin :))

   Sil
 3. Blogumun facebook hesabı yok ve yakın çevrem blogumu bilmiyor. Ondan dolayı beğenileri yaptım ama paylaşımı yapmadım, deşifre olmaktan korktum biraz. Deşifre olduğumda rahat yazamıyorum daha önce bundan dolayı blogumu kapatmıştım yine aynı şeyi yaşamak istemedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gizli bir blogger ha :) Bol şanslar ama ne kadar paylaşım o kadar şans :)

   Sil
 4. tüh ben bu çekilişi nasıl kaçırmışımmmmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni çekilişlerimize beklerim o halde :)

   Sil
 5. kinyas ve Kayra'yı tavsiye ederim canım tüm kitaplarını sevdim ama bence en iyisi o :)

  http://kitaplarvebulutlar.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ama diğerlerini de listeme ekledim hemen. Tavsiye için teşekkür ederim, şimdi hemen bloğunuza bakıyorum :)

   Sil

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI