Üç Oda Bir Yalnızlık- Claire Messud

Üç Oda Bir Yalnızlık- Claire Messud


Sayfa Sayısı: 384
Martı Yayınları
2014
19 tl


Kitap Tanıtımı

Hayatı boyunca başarılı bir sanatçı ve anne olmanın hayalini kuran Nora amaçlarını gerçekleştirmek yerine "Üst Kattaki Kadın" ve güvenilir bir insan olarak yaşamına devam etmiş bir ilkokul öğretmenidir, fakat yeni öğrencisi Reza ile onun ebeveynlerini tanıdığı andan itibaren kendini, inançlarını ve benliğini sorgulatan bir varoluş karmaşasının içinde bulur.

Claire Messud'un içtenlikle ve yürek yakan bir üslupla kaleme aldığı Üç Oda Bir Yalnızlıkta kendinden öte bir dünyaya dahil olmayı arzulayan yalnız bir kadının sürükleyici itiraflarına şahit olacaksınız.

"Edebi anlatımın zekice işlendiği bu roman baştan sona nefes kesen bir okumayı garanti ediyor."
USA Today-

"Sayfalarından tutkunun ve sanatın fışkırdığı bu roman, otantik bir hayatı kucaklamanın heyecanını ve duygu yoğunluğunu gözler önüne seriyor."
-Booklist-

"Pek çok mecra tarafından yılın kitabı seçilen The Emperor's Children'ın yazarından ustaca işlenmiş bir roman daha."
-The New York Times-

"Büyüleyici ve kusursuz bir anlatım... Messud'un geniş bir tasvir ve hayal gücü var."
-San Francisco Chronicle-Kitap Yorumu

   
Nora, iyi ve hoş bir kadındır ayrıca çalışkan, başarılı, azimlidir de. Hep iyi bir evlat olduğunu düşünür ve de iyi bir insan olduğunu. Yani neredeyse mükemmeldir. Ama bu mükemmellik yalnızca dışarıdan bakıldığında görünür, iç dünyası karmakarışıktır ve dahası yapayalnızdır kendi dünyasında. 

Otuz yedi yaşına geldiğinde bir ilkokulda sınıf öğretmenliği yaparken bulur kendini. Oysa Nora bir sanatçıdır ve yeteneklidir de bu konuda. Hayat konusundaki başarısızlığı ya da cesaretsizliği onu bir öğretmen olmaya zorlar. Sınıfına yeni gelen bir öğrenciyle birlikte ise hayatı değişir. Sekiz yaşındaki Reza Shadid, onun hayatında epeyce iz bırakmıştır. Sanatçı bir anne ve profesör bir babanın oğludur Reza. Ailesinin işleri nedeniyle ülke değiştirmek zorunda kalmıştır. 

Umutsuzluğu, mutsuzluğu ve yalnızlığı arasında sıkışıp kalmış bir kadındır Nora. Annesinin vefatının ardından hüzün odalarında geçmiştir günleri. Her geçen gün onun yalnızlığına atılan bir çentik olmaktan ileri gidememiştir. Ancak Reza ve annesi Sirena ile birlikte bu yalnızlık ve hüzün odalarının kapılarını aralamış ve dışarı çıkmaya başlamıştır. Sirena ile birlikte bir atölye hazırlayıp kendi sanatını yaparken duyguları birbirine karışmıştır. Arkadaşlık, dostluk, aşk iç içe girmiş ve yeni gelen huzurunu tekrar kaçırmaya başlamıştır. Özellikle de Sirena’nın eşi Skandar ile tanıştıktan sonra. 

Bir kadının kendi yalnızlığı içinde savruluşunun öyküsü “Üç Oda Bir Yalnızlık”. O kadar zaman yalnız kalan bir kadın birden bire hayatında yeni insanları bulunca bocalamış ve de ne hissettiğinden ya da ne istediğinden emin olamamıştır. Bir yıl sonra Shadid ailesi ülkesine döndükten sonra ise tüm bu karmaşayla kalakalmıştır… 

“Üç Oda Bir Yalnızlık” bazen kızarak bazen de üzülerek okunan kitaplardan biri. Doğrusuyla yanlışıyla bir kadının iç dünyasının size aktarılması… Nora’nın duygu dünyasını anlatan bir kitap olmasına rağmen oldukça da merak uyandırıyor aynı zamanda. Kiminle ne yaşayacağını, nerede ne karar vereceğini kestiremeden son sayfaya kadar soluksuz okutuyor kendini. Ben oldukça keyif aldım okurken, okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Benim puanım;

4 yorum:

 1. benimde kendimden çok şey bulduğum bir kitap oldu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin kendinden bir parça bulabileceği bir kitaptı bence de, severek okumuştum...

   Sil
 2. Uslup yok, tavsiye eden cok hemen alıcam. Syg..

  YanıtlaSil
 3. Şu an okuyorum. 150 lerdeyim gitmiyor. Sanırım ilk defa bir kitabı yarım bırakacağım

  YanıtlaSil

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI