Süper Güvercin- Esther Gerritsen, Kitap Yorumu ve Çekiliş(4. Gün)

Süper Güvercin


Sayfa Sayısı: 160
Trend Yayınevi
2014
15 tl


Kitap Tanıtımı

Esther GERRITSEN Hollandanın umut verici edebi yeteneklerinden biri olarak kabul edilen, eserleri Fransızca, Almanca, Macarca ve Slovenceye çevrilen, 1999 yılında Duisburg Hollanda-Alman Gençlik Tiyatrosu ödülünü kazanmış olan genç bir yazardır.

Yazar, 2011 yılında Libris Literatuur ödülüne aday gösterilen romanı "Süper Güvercin" ile artık Türkçede!

Kim olduğunuzu ilk ne zaman anladınız?

Büyümek hepimiz için çok zordu. Ancak Bonnie için büyürken normal davranmak zorunda olmak daha da zor!

Özel bir yeteneğiniz olsa ve herkesin bunu göremeyecek kadar kör olduğunu anlasanız, ne yapardınız?

On iki yaşındaki Bonnienin dilinden yetişkinlerin dünyasında bir Süper Güvercin olmanın zorluğunu okurken, içinizdeki çocuğu ne zaman dinlemekten vazgeçtiğinizi fark edeceksiniz...


Kitap Yorumu


Lise yıllarımda Franz Kafka’nın “Dönüşüm” kitabının İngilizcesini okumuştum ve çok sevmiştim. Sonrasında da hatta böceğe dönüşülen bir hikaye yazmıştım sınavda. O zamandan sonra yeni bir dönüşüm kitabı bulduğuma çok mutlu oldum. 

Bonnie 13 yaşında bir kızdır, yani ne gençtir ne de küçük bir çocuktur. O iki kavram arasında kalmış ve de yeni kimliğini bulmaya çalışmaktadır. Anne ve babası ile aralarında epeyce yaş farkının olması, kimlik bunalımını daha da derinleştirmiştir. Ailesinin onu anlamadığını düşünmüş ve bu düşünceyle onlarla arasında minik savaşlar çıkarmıştır. 

Bonnie aniden bir güvercine dönüştüğünü iddia etmektedir, hem de “Süper Güvercin”… Güvercine döndüğü anda bilinçsiz bir şekilde insanlara yardım ettiğini düşünür. Ve bununla yaşamaya çalışır. 

Kitabın dili oldukça akıcıydı. Elinize alıp bir çırpıda bitiriyorsunuz ki zaten sayfa sayısı da oldukça az. Zaten kitabın 2011 yılında Libris Literatuur ödülüne aday gösterilmesi kitap hakkında fazlaca bilgi veriyor diye düşünüyorum. 

Konusu ve kurgusuyla değişik bir kitaptı, malum dönüşüm konulu kitaplara pek sık rastlamıyoruz. Günlük rutininiz içinde kısa bir soluklanma için ideal bir kitap. Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar.


Çekilişimiz için;


a Rafflecopter giveaway

2 yorum:

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI