Mahremiyet- Rupert Thomson, Kitap Yorumu ve Çekiliş(2. Gün)

Mahremiyet- Rupert ThomsonKitap Tanıtımı
Sayfa Sayısı: 297
Altın Bilek Yayınları
18 tl

Satın almak için tıklayın


1691 yılının Floransası…

Rönesans daha gerçekleşmemiş, kentler büyük bir karanlık altında, herkes şüpheli, her şey yasak ve özgürlük ise ölümüne korkulan bir halde… Aydınlanma dönemi artık çok yakın ve toplumda bunun izlerini okumak mümkün olsa da, bilgi hâlâ en büyük güç ve sadece çok küçük bir zümrenin elinde…

Büyük suçlamalarla baş etmek zorunda kalan Geatano Zummo ise tüm bu karanlığın ortasında, kafasında aydınlanma fikirleri olan ama zor durumda kalan bir adam. Yirmi yaşındaki güzel kölesini önce serbest bırakmak, sonra da onu korumak adına hayatını ortaya koyan büyük bir kahraman… Kölesine duyduğu aşk, engizisyonun baskısı, siyasi çevrenin harareti, komplolar ve sonu gelmeyen entrikalar…

17. yüzyıl Fransasında geçen soluk kesen bir öykü, içinizi titretecek bir aşk hikâyesi, ayak oyunları, entrikalar ve ihanetlerle dolu bir çağın panoraması… Mahremiyet, adının aksine olmayan bir mahremiyeti ve bireysel dünyanın imkânsızlığını, aşkın karşı konulamaz halini ve cesaretin gücünü anlatıyor.

"Rupert Thomsonun 17. yüzyıl Floransasını anlattığı, entrikaları açığa vuran başyapıtı…"
-Stephanie Merritt, The Guardian Gazetesi-

"Bir yanda Medici ailesi üyesi dükler, diğer yanda ezilen ve fakir insanlar ve tabii aşkın öne geçilemez hali… Thomson bize olağanüstü bir okuma zevki sunuyor. Yeniden okumak istediğim çok az kitaptan biri…"
-Allan Massie, The Scotsman Gazetesi-

"İlham verici ölçüde gerçek, tutkunu olacak kadar şahane…"
-Philippa Gregory, Boleyn Kızının yazarı-

"Gümüşten çığlıklar, altından gözyaşları ve çürümüş bir masumiyet… Bu devir ve bu muhteşem kurgu, tezatlar içinizi delip geçecek…"
-Adam-Mars Johns, London Review of Books-


Kitap YorumuYeni yılın ikinci kitabı ve varan:2 :D 

Kitabın tanıtımını gördüğümden beri çıkmasını bekliyordum. Kapak taslaklarını falan gördükçe sabırsızlandım iyice. Lordlar, leydiler beni bekliyor diye düşündüm nedense. 

Daha ilk sayfalarda yanıldığımı anlamam uzun sürmedi. Okuduğum diğer kitaplardan farklıydı çünkü anlatıcı bir erkekti. Onun hayatını, hayallerini, yaşadıklarını okudum bir de dertleştiği grandükün hayatını ve de aşık olduğu eczacının kızını. 

Genelde historical romanlarda kahramanımız bir düktür, markidir ya da klan reisidir. Ama buradaki kahramanımız bir sanatçı, bir balmumu ustası. Bu da ikinci bir fark oldu benim için. 

Bu kitap hakkında oldukça kararsızım aslında. Değerlendirme kıstaslarıma göre sonucu değişiyor. Dili, anlatımı, kullanılan kelimeler açısından bakınca ya da dönemi tasviri açısından bakınca oldukça iyi buldum. Dönem tasviri insanı sıkmadan yapılmış ama aynı zamanda oldukça doyurucu. Kendinizi ortaçağ Floransa’sında bulabilirsiniz. Ama olay bakımından değerlendirdiğim zaman durağan buldum. 

Benim için okuduğum ilginç kitaplardan biri oldu. Tarih okumayı seven biri olarak dönem hakkında bilgi sahibi oldum. Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar.


Çekiliş için buyurun buraya :)a Rafflecopter giveaway

2 yorum:

  1. Okuyacağım bir kitap. Ortaçağ okuması konseptine uygun.

    YanıtlaSil
  2. Dönem kitaplarını sevenler için güzel bir alternatif. Şimdiden keyifli okumalar dilerim :))

    YanıtlaSil

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI